Kefir készítése házilag
A kefir történetéről és élettani hatásairól itt olvashatsz bővebben
A kefir egy olyan aludttej, amelyet nem csak tejsavbaktériumok, hanem vele szimbiózisban működő élesztőgombák együtt készítenek.
A Kaukázus északi részéről származik, friss tejből, kefirszemcsék hozzákeverésével indítják el az erjedést
Jó minőségű kefir készítéséhez tejsavbaktériumok és kefir gomba szükséges.
Keverékeinkben lactococcusok, lactobacillus fajok és kefir élesztők együtt találhatók. A tejsav mellett szén-dioxid és minimális alkohol is képződik.
A kefir kellemesen savanykás, enyhén pezsgős érzetű, krémes állagú probiotikus készítmény.
Egészséges, könnyen emészthető, helyreállítja a bél normális baktériumflóráját, csökkenti az emésztési zavarokat, erősíti az immunrendszert, jó közérzetet biztosít, és nagyon finom. :)
A kész kefirből készíthetsz finom krémet, hamis tejfölt
Hozzávalók:
1 liter tej (házi, vagy bolti)
1 adag kefir kultúra
Vagy:
5-10 liter tej
1 kapszula kefir kultúra
Készítése:
A kefir az egyik legkönnyebben elkészíthető tejtermék. A kefirgomba különösebben nem kényes sem a hőmérsékletre, sem a savasodásra.
Készülhet friss házi tejből, vagy bolti tejből egyaránt. A bolti tejeket hőkezelik, ezért azt újra nem szükséges hőkezelni, csak beoltani.
Ha nyers tejből dolgozol, a kefir készítését hőkezeléssel érdemes kezdeni. (86-90°C-ra, majd hűtsd vissza 24°C-ra, hideg vízfürdővel lehet gyorsítani a hűtési időt).
A kefir kultúra port feloldom kevés langyos vízben a bekeverés előtt.
A feloldott kefir kultúrát alaposan elkeverem a 24 °C-ra melegített langyos tejjel.
1 napig hagyom a bekultúrázott tejet szobahőmérsékleten. (magasabb helyre teszem, ahol melegebb van, 22-24°C volna az ideális)
20-24 óra alatt a kefir megalszik. Összekeverem, zárható palackba, vagy más zárható edénybe töltöm és tovább érlelem. Ilyenkor Kezd szénsavasodni, ízesedni. Legalább 1 nap hideg érlelés szükséges, ha van türelmed érlelheted tovább is. Több íz és több szénsav termelődik benne.
Az elkészült kefir hűtőben jól eláll.