- 50 dkg liszt
- 10 dkg medvehagyma
- 2 tojássárgája
- 1 dl tejföl
- 25 dkg vaj
- 3 dkg élesztő
- 1 dl tej
- 1 dkg cukor
Az élesztőt langyos tejben a cukorral felfuttatom, a lisztet a vajjal elmorzsolom. Hozzáadom az élesztős tejet és a többi hozzávalót.
Jól összegyúrom, hogy rugalmas tésztát kapjak. Mikor kész, letakarom és fél órát pihentetem.
A medvehagyma leveleket megmosom, jól lecsepegtetem, majd egy éles késsel vékony csíkokra vágom.
Belisztezett deszkán a tésztát ujjnyi vastagra nyújtom, rászórom a medvehagyma felét, és az egészet felcsavarom, mint egy tekercset, majd félbe egymásra hajtva, 20 percig pihentetem.
Pihentetés után ismét kinyújtom, és megszórom a maradék medvehagymával, és ismét felcsavarom. Újabb 20 perc pihenés után ujjnyi vastagra nyújtom.
A tészta tetejét egy éles szikével bevágom, megrácsozom. Pogácsákat szaggatok ki belőle. Felvert tojással megkenem.
Tepsibe pakolom és amig melegszik a sütő pihentetem. 180 °C-on, 20-25 perc alatt szép pirosra sütöm.
Pár szó a medvehagymáról:
Termését és gumóját szeretik a barnamedvék, ezért is nevezték el medvehagymának őseink. Több népies nevet is adtak neki: kígyóhagyma, vadfokhagyma, poszhagyma, sajamás, salamás, sarima, sási-hagyma, poroszhagyma. Leveleit tavasszal, március-április napjaiban gyűjtjük. Legjobb még virágzás előtt szedni, mert ilyenkor több benne az értékes ásvány és vitamin.
A medvehagyma felhasználása:
Sajtok készítéshez alapos mosás után, nyersen feldarabolva, sajttésztába keverve. Süthetsz vele medvehagymás pogácsát, túrós medvehagymás sósat, vagy ordás - medvehagymás süteményt. Használhatod vajas kenyérre szórva vagy salátákhoz keverve. Leveseket, burgonyás ételeket fűszerezhetünk vele, vagy főzhetünk belőle medvehagyma-krémlevest (krumpli, hagyma, fokhagyma és tejszín hozzáadásával), illetve a hűtőszekrényben tárolható pestóként (olajjal, parmezán sajttal, sóval és magokkal kikeverve), - ez rizses és tésztaételek szószaként is finom. Régi, népi étel /pl. beré/ különleges ízhatású változatát adhatja. A jellegzetesen erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek. További felhasználási lehetőség, ha a spenóthoz hasonlóan készítjük el főzelékként. Rántás nem kell hozzá: enyhén párolva, majd összeturmixolva, finom étel. Sokféle bántalom kezelésére használható: kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású. A szédülést, fejfájást enyhíti, a magas vérnyomást csökkenti, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért.
Tárolása, tartósítása: Nekem a mélyhűtés vált be a legjobban. Aprító géppel apróra vágva, adagonként zacskózva teszem a fagyasztóba. Eltartható még szárítva, sózva, vagy olajban.
Mézzel összekeverve téli gyógyszert készíthetünk belőle. A fagyasztás megőrzi a a vitaminok és ásványok többségét, és a növény mélyzöld színét. Házi sajtok készítéséhez leginkább ezt a módszert ajánlom.
Medvehagyma lelőhelyek Magyarországon
Gerecse:
Bajna-Pusztamarót. Mindent elborít a medvehagyma, és a fokhagyma illat. Könnyedén megszedheti családjával a télire való mennyiséget.
Bakony:
Tés (Tési Fennsík) illetve a Gerence-Völgy környékén érdemes figyelni a fák töveit, hatalmas medvehagyma zsákmánnyal térhetünk haza.
Balaton északi partja:
Sajkod, Örvényes mentén medvehagyma-szőnyeg borítja a meredek partoldalt.
Orfű-Mecsek:
Pécs-Tó környékén valamint a Misina déli oldalán, a Misina-Tubes vonalában találsz vadfokhagyma mezőket.
Zala:
A Kovácsi-patak völgyében a zalaszántói sztúpa közelében.
Gyűjtéskor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal illetve az őszi kikericcsel. Mindkét növény mérgezést okoz, ezért győződj meg róla, hogy biztosan medvehagymával van-e dolgod? A növény levelét megdörzsölve fokhagyma illatot kell érezned, csak ezután szabad begyűjteni.