Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kovászolt pizza sütése házilag

Panni
Kovászolt pizza sütése házilag

MINDENKI IMÁDNI FOGJA

A legfinomabb pizza kovászolással készül

Pizzát készíteni nagyon hálás elfoglaltság, mert mindenki kedvében tudok járni vele. Megkérdezem a családot ki milyet szeretne, én pedig mindenkinek megsütöm a kedvenc pizzáját. Ráadásul, ha már előző nap begyúrom a tésztát, másnap nagyon hamar lesz belőle ebéd. Nem is akármilyen, mert a kovászolással előkészített pizza tészta teljesen más élményt nyújt, mint egy élesztővel, hirtelen kelesztett. Ha kedvez az időjárás, családi programot hirdetünk, de nem megyünk sehová :) Együtt a család, csicseregnek a madarak, nyílnak a virágok, mi pedig a teraszon szívjuk be a D-vitamint, élvezzük a napsütést, az együttlétet és esszük a csodálatos kovászolt pizzát!


Hozzávalók: nyers pizza

  • 0.5 ek. só
  • 1 ek. Gríz (búzadara)
  • 500 g liszt (Pizza liszt vagy Bl 80-as liszt)
  • 0.5 ek. barna cukor
  • 325 g víz (meleg 30-35 °C)
  • 1 adag kovászkultúra

A paradicsom szószhoz:

  • 40 gr sűrített paradicsom vagy friss paradicsom
  • frissen őrölt só
  • frissen őrölt bors
  • bazsalikom (és bármilyen zöldfűszer)
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 kk cukor

Paradicsom szósz készítése:
 

Ha friss paradicsomból készítem, akkor a paradicsomot megmosom, kettévágom, és egy nagy lyukú reszelőn lereszelem. Nagyon szép pépet kapok, a héja pedig ott marad a kezemben.
A paradicsom péphez, vagy a püréhez a fűszereket, és az olívaolajat hozzákeverem és alaposan átfőzöm.


Kovászolt pizza receptje:

pizza nyújtása

Hidegebb időszakban érdemes meleg vizet (30-35 °C) adni a tésztához, hogy a baktériumoknak is jó legyen. Melegben, pedig inkább hidegebb vízzel gyúrjuk a tésztákat.
 

1. Előző nap egy nagyobb tálba kimérem a lisztet, a búzadarát, a sót, a cukrot, a kovászkultúrát. Kanállal jól összekeverem, hogy már a száraz keverékben is egyenletesen legyen minden mindenhol.

2. Hozzáöntöm a kimért vizet.

3. Alaposan összegyúrom, amíg jó rugalmas tésztát kapok és már nem tapad a kezemhez, és a tálhoz sem.

4. Letakarom a tálat, és meleg helyre teszem kelni, fermentálódni. 8-10 órát hagyom a melegben, közben 4x, 5x áthajtogatom a tésztát. A tészta szélét megfogom, felhúzom, és ráhajlítom a tészta közepére. Fontos, hogy a meleg kelesztés 22-24 °C-ban történjen, mert csak így tudnak a baktériumok dolgozni, így tudják a tésztát fermentálni, keleszteni.

5. Hűtőbe teszem a letakart tésztát, és következik a hideg kelesztés. Ilyenkor alakulnak ki az ízek, a tészta végső szerkezete. Ez az idő legyen legalább 6-8 óra, de lehet akár 1-2 nap is.

 

6. Elkészítem hozzá a paradicsomszószt.
 

7. Felvágom a rávalókat, a kedvenc feltéteket. Előkészítem a sajtokat: lereszelem amit reszelni tudok, és felvágom a lágyabb sajtokat.
 

8. A sütőt, alsó-felső fűtésre tekerem, és felmelegítem a legmagasabb hőfokra. Ha van pizzavas, azt is beteszem, mert itt nagyon kell a forróság.
 

9. Alaposan belisztezett nyújtótáblára borítom a tésztát. Kettévágom, és cipót formázok belőle. A cipóból kisebb kört formálok, mint amekkora a pizzasütő tepsim. Két kezemmel felveszem, és az ujjaim hegyével a közepét óvatosan megnagyobbítom, kicsit elvékonyítom. Akkor jó, ha a szélén marad egy vastagabb tészta sáv.

10. Fűszeres paradicsom szósszal megkenem a tésztát mindenhol, csak a legszélét hagyom üresen, kb 1 cm-es sávban.
Telepakolom finomságokkal, ráhintem a reszelt sajtot.

 

9. A pizzát a lehető legforróbb sütőbe tolom, ami legalább 240 °C-ra van fűtve, és pár perc alatt megsütöm.



Jó tudni!

A pizza sokkal szebbre, hólyagosabbra sül, ha nem sodrófával nyújtod, hanem a kezeddel eligazított kör tésztát eleinte öklöddel finoman ütögeted, majd az ujjaid hegyével vékonyítod el a tészta közepét.